News

Help for patients from Ukraine

In the face of the escalation of the armed conflict in Ukraine, we are starting a fundraiser for the supply and support of Ukrainian citizens referred to the Institute of Mother and Child, including pregnant women and parents with children. Among the necessary measures are, among others hygienic articles, clothes, food products. It will also be necessary to provide transport and accommodation for families.

Funds can be deposited directly into the Foundation’s EURO account

title: HELP FOR UKRAINE

[IBAN] PL83 2490 0005 0000 4600 2108 2755

[SWIFT] ALBPPLPW

Najnowsze wyniki badań HBSC już dostępne!

Specjaliści z Instytutu Matki i Dziecka ogłaszają najnowsze wyniki badań HSBC.
Odsetek młodzieży z nadwagą i otyłością nieznacznie, ale się zmniejszył.

HBSC

Wyniki najnowszych badań HBSC monitorujących styl życia polskich nastolatków zostały ogłoszone podczas II Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Instytutu Matki i Dziecka poświęconej problematyce otyłości. Wynika z nich, że odsetek młodzieży z nadmiarem masy ciała zmniejszył się w porównaniu z wynikami sprzed 4 lat. Raport p.t. Zdrowie
i zachowania zdrowotne młodzieży szkolnej w Polsce na tle wybranych uwarunkowań socjodemograficznych pokazuje wiele innych danych dotyczących zachowań zdrowotnych nastolatków w Polsce.

W sobotę, 17 października 2015 r. na stadionie PGE Narodowy w Warszawie odbyła się II Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Otyłość dzieci i młodzieży oraz jej konsekwencje z perspektywy różnych specjalizacji". Udział w konferencji wzięli specjaliści, m. in. Konsultant Krajowy w dziedzinie pediatrii – Prof. Teresa Jackowska, która objęła wydarzenie patronatem honorowym. Prof. Halina Weker przedstawiła najnowszy poradnik dla rodziców „O żywieniu i aktywności fizycznej dzieci. Prosto, praktycznie, nowocześnie", zaś dr hab. prof. IMiD Joanna Mazur zaprezentowała wybrane wyniki najnowszych międzynarodowych badań ankietowych HBSC (Health Behaviour in School-aged Children).

Jak pokazują wyniki badań, aktualnie obserwuje się zahamowanie, a nawet odwracanie trendu narastania częstości otyłości wśród młodzieży w Polsce. Według ostatnich badań HBSC nadwaga
i otyłość występowały u 14,8% ankietowanych uczniów. W porównaniu z poprzednimi badaniami z 2010 roku, biorąc pod uwagę te same kryteria, częstość występowania nadwagi i otyłości uległa obniżeniu z poziomu 17% - komentuje wyniki badań prof. Anna Oblacińska, Zakład Zdrowia Dzieci i Młodzieży IMiD. Również odsetek młodzieży (w wieku od 11 do 15 r.ż.), która nie spełniała międzynarodowych zaleceń poziomu aktywności fizycznej zmniejszył się w porównaniu z wynikami sprzed 4 lat. Co piąty nastolatek spożywa owoce częściej niż raz dziennie, co szósty zaś warzywa. Jednak produkty szkodliwe dla zdrowia są wciąż zbyt popularne - prawie 1/3 nastolatków jada słodycze codziennie, natomiast prawie ¼ pije gazowane słodkie napoje.

Ponad ¾ populacji młodzieży w wieku 11-15 lat wciąż uprawia zbyt mało sportu. Niemniej jednak, eksperci opracowujący wyniki prognozują pozytywne zmiany w tym obszarze w przyszłości – w ostatnich latach stwierdzono istotny statystycznie, czteroprocentowy wzrost odsetka nastolatków spełniających międzynarodowe zalecenia poziomu aktywności fizycznej. W latach 2010-2014 nastąpiły także korzystne zmiany w zachowaniu młodzieży w obszarze czasu spędzanego przed ekranem komputera lub telewizora – skrócił się czas oglądania telewizji (spadek o 6%) oraz grania w gry komputerowe (spadek o prawie 10%).

Podczas konferencji zaprezentowano również najnowszą publikację Instytutu Matki i Dziecka –poradnik pt. „O żywieniu i aktywności fizycznej dzieci. Prosto, praktycznie, nowocześnie" opracowany pod redakcją dr hab. prof. IMiD Haliny Weker na zlecenie Ministerstwa Zdrowia. Poradnik stanowi praktyczne źródło wiedzy dla rodziców dzieci od 0 do 13 roku życia. Publikacja została opracowana przez zespół ekspertów z Instytutu Matki i Dziecka i zawiera zalecenia dotyczące prawidłowej diety i poziomu aktywności fizycznej dzieci. Publikacja została podzielona na cztery części, według wieku dziecka: niemowlęcy, poniemowlęcy, przedszkolny i szkolny. Dzięki temu, każdy rodzic może z łatwością korzystać z treści zawartych w poradniku. Poradnik to nie tylko zalecenia dotyczące żywienia, ale także szybkie i proste przepisy na zdrowe posiłki, zestawy ćwiczeń dostosowane do warunków domowych i wieku dziecka. Poradnik jest dostępny bezpłatnie, także w wersji elektronicznej na stronie internetowej www.imid.med.pl w zakładce „Do pobrania".

Druga część konferencji była poświęcona problemowi otyłości, jej diagnostyki i leczenia
z perspektywy różnych specjalizacji. Omawiano m.in. takie zagadnienia jak genetyczne podłoże otyłości, profilaktyka otyłości u dzieci i młodzieży, a także behawioralne i psychoemocjonalne aspekty otyłości wieku rozwojowego. Poruszono także istotną kwestię wpływu karmienia piersią na zapobieganie występowania nadwagi i otyłości u dzieci.

Publikacja wyników badań HBSC znajduje się tutaj.

Go back

Innowacyjna gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego BIPCertyfikat ISOCertyfikat ISOCertyfikat ISO

HR Excellence in ResearchSzybka terapia onkologiczna