Komunikaty


 • Wszystkie noworodki w Polsce zostały objęte badaniem przesiewowym w kierunku rzadkich wad metabolizmu

  Od grudnia 2013 r. wszystkie dzieci urodzone w Polsce objęte są badaniem przesiewowym w kierunku rzadkich wad metabolizmu. Do połowy tego roku z takich badań mogło korzystać jedynie 60% polskich noworodków. Badania są bezpłatne, finansowane przez Ministerstwo Zdrowia i koordynowane przez Instytut Matki i Dziecka.

  więcej

 • Talerz przyszłej mamy

  Instytut Matki i Dziecka prezentuje „Poradnik żywienia kobiet w ciąży”

  Warszawa, 1 października 2013 r. – Przyszłe mamy mogą już korzystać z praktycznego, stworzonego przez ekspertów „Poradnika żywienia kobiet w ciąży”. Publikacja, którą można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej IMID, w przystępny i jasny sposób opisuje najważniejsze zasady właściwej diety przyszłych mam. Poradnik jest kolejnym narzędziem edukacyjnym, przygotowanym w ramach Programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”.

  więcej

 • Instytut Matki i Dziecka zmienił się w Instytut Ojca i Dziecka!

  17 czerwca 2013 r. Instytut Matki i Dziecka na jeden tydzień został pierwszym i jedynym w Polsce Instytutem Ojca i Dziecka. Zmieniło się również logo placówki. Powodem takiej przemiany były organizowane przez Instytut pierwsze w historii obchody Dnia Ojca, które zakończyły się Charytatywnym Piknikiem z okazji Dnia Ojca 23 czerwca 2013 r. w Józefowie k. Warszawy.

  więcej

 • Jubileusz 50-lecia pierwszych badań przesiewowych noworodków na świecie

  W roku 2013 mija dokładnie 50 lat od przeprowadzenia pierwszych badań przesiewowych noworodków na świecie. Często jest to jedyny sposób na wykrycie chorób, które nie dają jawnych objawów klinicznych w pierwszych tygodniach, a nawet w ciągu wielu miesięcy życia. Choroby te, jeżeli nie są wcześnie leczone, prowadzą do zaburzeń rozwoju, trwałej choroby, ciężkiego upośledzenia umysłowego, a nawet śmierci.

  więcej

 • Walentynki w Instytucie Matki i Dziecka - bezpłatne nowoczesne badania w kierunku zakażenia wirusem HPV

  Instytut Matki i Dziecka przygotował akcję profilaktyczną pod nazwą „Odpowiedzialna miłość”. Akcja ma na celu podniesienie świadomości kobiet na temat ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy.
  Z okazji Walentynek - 14 i 15 lutego będą dniami „otwartych drzwi” w poradni ginekologicznej Instytutu Matki i Dziecka. W tym czasie uczestniczki akcji będą mogły skorzystać bezpłatnie z porady lekarza ginekologa. W trakcie wizyty każda z Pań będzie miała wykonany test nowej generacji oparty o analizę  mRNA   w kierunku zakażenia wirusem HPV. Badanie tego typu jest dostępne w zaledwie kilku miejscach  w Polsce i obecnie nie jest ono refundowane przez NFZ.

  więcej

 • Nowe zalecenia żywieniowe ułatwią rodzicom żywienie najmłodszych

  Warszawa, 16 stycznia 2013 r. – Instytut Matki i Dziecka opublikował pierwszy praktyczny poradnik żywienia dzieci między 1. a 3. rokiem życia, przygotowany w oparciu o najnowsze normy żywieniowe. Jest to pierwsze kompleksowe źródło informacji dla rodziców opracowane przez grupę polskich ekspertów w 2012 roku, które powinno znaleźć się w każdym domu. W przystępny, a zarazem merytoryczny sposób prezentuje krok po kroku zasady prawidłowego planowania jadłospisu dziecka.

  więcej

 • Instytut Matki i Dziecka na temat umieralności okołoporodowej wczesnej płodów i noworodków oraz ilości cięć cesarskich w Polsce w roku 2011 oraz w lat

  Instytut Matki i Dziecka opublikował raport na temat umieralności okołoporodowej wczesnej (0-6) płodów i noworodków w Polsce w roku 2011 oraz w latach 1999–2011.  Ponadto w raporcie znajdują się również dane na temat ilości wykonywanych w tym okresie cięć cesarskich.

  więcej

 • Turniej Golfowy na rzecz Wcześniaków z Instytutu Matki i Dziecka

  W niedzielą 30 września 2012r. w godzinach 11-17.00 w podwarszawskim Józefowie golfiści zagrali na rzecz wcześniaków. Wytrawni gracze oraz amatorzy wzięli udział w I Turnieju Golfowym Instytutu Matki i Dziecka organizowanym przez rodziców wcześniaków z Kliniki Neonatologii Intensywnej Terapii IMiD. Całkowity dochód z imprezy organizatorzy przekazali na zakup sprzętu do ratowania zdrowia i życia najmniejszych pacjentów Instytutu.

  więcej

 • „Dzieci Motyle" - Międzynarodowy Tydzień Świadomości o epidermolysis bullosa (EB)

  W dniach 25-31 października 2012 r. obchodziliśmy Międzynarodowy Tydzień Świadomości o epidermolysis bullosa (EB). Skóra chorych na tę chorobę jest tak delikatna, że niemal każde jej dotknięcie może spowodować powstanie bolesnych pęcherzy i ran, przypominających poparzenia 2 i 3. stopnia. Dzieje się tak, ponieważ w warstwie skóry brakuje włóknistego białka, odpowiedzialnego za zakotwiczenie włókna do tkanek podskórnych. Najmłodsi spośród chorych nazywani są często „Dziećmi-Motylami”, ponieważ ich skóra jest tak delikatna, jak skrzydełka motyli. Motyw motyla stał się logo organizacji wpierających chorych z EB.

  więcej

 • Pierwsza w Polsce Poradnia Ginekologiczna dla dziewcząt i kobiet chorych na mukowiscydozę

  Od września 2012 r. w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie rusza pierwsza w Polsce Poradnia Ginekologiczna dla dziewcząt i kobiet chorych na mukowiscydozę.

  więcej

Instytut Matki i Dziecka 01-211 Warszawa ul. Kasprzaka 17a,  tel. 22 32 77 000, 22 32 77 001

Poczta IMiD