Aktualności

Złoty Skalpel 2019

Serdecznie gratulujemy prof. Mirosławowi Ząbkowi zwycięstwa w konkursie Złoty Skalpel 2019 organizowanym przez Puls Medycyny. Profesor Mirosław Ząbek został nagrodzony za pionierskie w skali Polski i Europy zabiegi terapii genowej u dzieci z deficytem dekarboksylazy L-aminokwasów aromatycznych.

Gratulacje składamy również na ręce prof. Jolanty Sykut-Cegielskiej z Instytutu Matki i Dziecka.

Rozpoznaniem deficytu dekarboksylazy L-aminokwasów aromatycznych (AADC) oraz kompleksową opieką nad dwoma pierwszymi polskimi Pacjentami z tą ultrarzadką chorobą, którzy zostali poddani terapii genowej, zajmuje się zespół pod przewodnictwem prof. Jolanty Sykut-Cegielskiej, kierownika Kliniki Wrodzonych Wad Metabolizmu i Pediatrii Instytutu Matki i Dziecka. W jego skład wchodzą pediatrzy, specjaliści pediatrii metabolicznej i neurologii dziecięcej, którzy wspólnie z prof. Mirosławem Ząbkiem i prof. Krzysztofem Bankiewiczem wraz z ich zespołami, objęli opieką Pacjentów, u których została przeprowadzona terapia genowa.

Więcej informacji: https://pulsmedycyny.pl/zloty-skalpel-2019-za-pionierska-terapie-genowa-974183 

Opiekę nad pacjentami zapewniła Fundacja IMiD, która przez 3 miesiące, gdy dzieci musiały dojeżdżać na codzienne konsultacje po operacji, wynajmowała pacjentom mieszkania w Warszawie.

Data utworzenia informacji: 30 października 2019 r. 13:26 Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację: Katarzyna Jankowska

Wróć