Program Dwa Serca

Ciąża to szczególny okres w życiu kobiety. W tym czasie przyszła mama poprzez swój styl życia staje się odpowiedzialna za prawidłowy rozwój swojego dziecka, na jego dobrostan w momencie urodzenia, ale także za jego zdrowie w późniejszym okresie życia. Gdy warunki, w jakich rozwija się płód, są niekorzystne, tak zwane „programowanie wewnątrzmaciczne” powoduje, że w organizmie dziecka następują trwałe zmiany, które mogą mieć wpływ na wystąpienie chorób przewlekłych w życiu dorosłym.

Instytut Matki i Dziecka w Warszawie prowadzi program „DWA SERCA”. Są to badania na temat żywienia i aktywności fizycznej kobiet ciężarnych oraz ich wiedzy w tym zakresie. Chcemy także ocenić wpływ odżywiania się i aktywności fizycznej kobiet na przebieg ciąży i rozwój dziecka. Nasze badania realizowane są w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016 – 2020.

Badania będą prowadzone w całej Polsce w poradniach położniczo-ginekologicznych, które zajmują się prowadzeniem ciąży. Polegają one na monitorowaniu żywienia, aktywności fizycznej i wiedzy kobiet ciężarnych na powyższe tematy za pomocą kwestionariuszy ankietowych wypełnianych przez kobiety we współpracy z położną. Obserwowany jest także przebieg ciąży i porodu oraz wczesny okres poporodowy.

Naszym celem nie jest ocena wiedzy i przekonań kobiet w ciąży, lecz zbadanie, jak można by poprawić opiekę nad przyszłymi mamami i na co zwrócić szczególną uwagę w przekazywaniu im wiedzy, aby zwiększyć ich szanse na urodzenie zdrowych dzieci.

Zadanie finansowane ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020