Program Dwa Serca

    Ciąża to szczególny okres w życiu kobiety. W tym czasie przyszła mama poprzez swój styl życia staje się odpowiedzialna za prawidłowy rozwój swojego dziecka, na jego dobrostan w momencie urodzenia, ale także na jego zdrowie w późniejszym okresie życia. Tak zwane „programowanie wewnątrzmaciczne” powoduje, że w organizmie rozwijającego się płodu pod wpływem niekorzystnych warunków środowiska następują trwałe zmiany, które mogą mieć wpływ na częstość występowania chorób przewlekłych.
    Instytut Matki i Dziecka w Warszawie prowadzi program „DWA SERCA”. Są to badania na temat żywienia i aktywności fizycznej kobiet ciężarnych oraz ich wiedzy na ten temat. Chcemy także ocenić wpływ odżywienia i aktywności fizycznej kobiet na przebieg ciąży i rozwój dziecka. Badania te prowadzone będą w ramach realizacji Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016 – 2020.
    Badania będą prowadzone w całej Polsce w poradniach ginekologicznych, które zajmują się prowadzeniem ciąży. Będą one polegały na monitorowaniu żywienia, aktywności fizycznej kobiet, wiedzy kobiety ciężarnych na powyższe tematy oraz przebiegu ciąży za pomocą kwestionariuszy ankietowych wypełnianych przez kobiety we współpracy z położną.
    Naszym celem nie jest ocena wiedzy i przekonań kobiet w ciąży, lecz zbadanie, jak można by w przyszłości poprawić opiekę nad przyszłymi mamami i na co zwrócić szczególną uwagę w przekazywaniu im wiedzy, aby zwiększyć ich szanse na urodzenie zdrowych dzieci.

 

Zadanie finansowane ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020