Klinika Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka

Kontakt

Kontakt z Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka

1. Oddział Neonatologiczny

Lekarz dyżurny (22) - 32 77 013

Sekretariat (22) – 32 77 020

Pielęgniarka oddziałowa (22) – 32 77 012

Dyżurka piel. Sala Opieki Pośredniej/Obserwacyjna (22) – 32-77-034

Blok Porodowy (22) – 32 77 036

2. Klinika Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka

SEKRETARIAT 22 32 77 406 22 32 77 409 (fax) sekretariat.neonatologii@imid.med.pl

KIEROWNIK Kliniki  22 32 77 406 ewa.helwich@imid.med.pl

Z-ca Kierownika 22 32 77 412 magdalena.rutkowska@imid.med.pl

POKÓJ LEKARSKI 22 32 77 263 22 32 77 264

ODDZIAŁOWA 22 32 77 160 eliza.szymczyk@imid.med.pl

POKÓJ PIELĘGNIAREK 22 32 77 165

Historia kliniki

1950r. – rozpoczyna działalność pierwszy w Polsce, modelowy oddział wcześniaków i pierwsza poradnia dla wcześniaków.
1953 r. - powstaje pierwsza w Polsce Klinika Neonatologiczna.

Zespół kliniki

Oddział Noworodkowy- kadra medyczna

Koordynator oddziału: lek. Marzanna Reśko- Zachara

Lekarze specjaliści:

Barbara Gierowska-Bogusz

Małgorzata Kanonowicz

Renata Klajda-Nowak

Anna Kowal

Joanna Seliga

Anna Sończyk- Zapała

Ewa Wieczorek

Klinika Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka-kadra medyczna

Zastępca Kierownika Kliniki: dr hab. n.med. Prof. IMiD Magdalena Rutkowska

Lekarze specjaliści:

Małgorzata Dzwonkowska

Joanna Janowska

Marcin Kalisiak

dr n med. Aleksandra Mikołajczak

Krystyna Polak

dr n med. Martyna Woynarowska

dr n med. Krzysztof Zięba

Kontakt z Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka

Oddział Neonatologiczny

Telefony:

Lekarz dyżurny (22) - 32 77 013

Sekretariat (22) – 32 77 020

Pielęgniarka oddziałowa (22) – 32 77 012

Dyżurka piel. Sala Opieki Pośredniej/Obserwacyjna (22) – 32-77-034

Blok Porodowy (22) – 32 77 036

Klinika Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka

SEKRETARIAT 22 32 77 406 22 32 77 409 (fax) sekretariat.neonatologii@imid.med.pl

KIEROWNIK Kliniki 22 32 77 406, ewa.helwich@imid.med.pl

Z-ca Kierownika magdalena.rutkowska@imid.med.pl

POKÓJ LEKARSKI 22 32 77 263 22 32 77 264

ODDZIAŁOWA 22 32 77 160 eliza.szymczyk@imid.med.pl

POKÓJ PIELĘGNIAREK 22 32 77 165

Działalność Kliniki

 

Oddział Neonatologii Instytut Matki i Dziecka

Oddział Neonatologii mieści się na poziomie 0 w budynku B. Dojście do Oddziału przez wejście główne tak jak do Izby Przyjęć.

Blok Porodowy

Posiadamy 3 kameralne sale porodowe wyposażone w wc i prysznic, piłki, nowoczesne łóżka porodowe umożliwiają odbycie porodów rodzinnych. Na każdej sali znajdują się stanowiska resuscytacyjne dla noworodków. Istnieje też możliwość porodu ze znieczuleniem na życzenie matki w formie znieczulenia dokanałowego. Po porodzie matka i dziecko mają zapewniony 2 godzinny nieprzerwany kontakt „skóra do skóry”, chyba że istnieją przeciwwskazania medyczne ze strony matki lub noworodka. Mile widziana obecność ojca przy porodzie i uczestnictwo w pielęgnacji noworodka.

Organizacja Oddziału

W estetycznych i dobrze wyposażonych salach jedno-, dwu- i trzyosobowych mamy przebywają wspólnie ze swoimi nowonarodzonymi dziećmi (system rooming-in).

Zalety takiego systemu są następujące:

·stały, nieprzerwany kontakt matki z noworodkiem

· dzięki możliwości ciągłej obserwacji mama uczy się, jak pielęgnować oraz zaspokajać potrzeby maleństwa

·umożliwia karmienie piersią na żądanie

·wpływa na lepszy rozwój więzi emocjonalnej między dzieckiem, a matką i ojcem. Aktualnie nie ma ograniczeń czasowych przebywania w szpitalu ojca z mamą i dzieckiem

·pozwala na szybki przepływ informacji (obchody pediatryczne odbywają się w salach matek, dzięki temu są one na bieżąco informowane o stanie zdrowia maleństwa)

·u mam przebywających w tym systemie rzadziej występuje „baby blues”

Sale posiadają własne łazienki, wygodne łóżka, szafki nocne, elektroniczny system łączności z personelem. W każdej jest wyposażone w podstawowe kosmetyki stanowisko do pielęgnacji, co znacznie ułatwia Mamie opiekę nad jej maleństwem. Posiadamy łóżeczka na kółkach, w których Rodzice mogą zabrać swoje nowonarodzone dziecko na pierwszy spacer po korytarzu Oddziału.

Oddział Neonatologii wspiera marka EMOTOPIC, która ostatnio stała się sponsorem fotela do kangurowania noworodków. Rodzice mogą to uczynić zarówno bezpośrednio po urodzeniu, jak i w późniejszych godzinach i dobach życia maleństwa. Fotel chętnie jest używany przez Ojców, których dzieci urodziły się drogą cięcia cesarskiego. W oczekiwaniu na Mamę, która jakiś czas musi przebywać na Bloku Operacyjnym, Tata przytula swoje dziecko w bezpiecznych i komfortowych warunkach.

Personel aktywnie pomaga w opiece i pielęgnacji noworodków. Położne uczą Mamy m. in. jak pielęgnować okolice pępka, jak kąpać i przewijać dziecko. Czuwają nad prawidłowym przebiegiem połogu u Matki oraz okresem adaptacyjnym noworodka.

W Oddziale całodobowe dyżury pełnią lekarze neonatolodzy. Poza codziennym badaniem przedmiotowym lekarskim, wszystkie dzieci, po rozmowie z rodzicami, są szczepione (przeciw gruźlicy i WZW B). Istnieje możliwość konsultacji specjalistycznych: kardiologicznych, neurologicznych, chirurgicznych, radiologicznych, okulistycznych, genetycznych, metabolicznych. Zapewniona jest opieka rehabilitacyjna oraz konsultacje neurologopedy. U pacjentek na bieżąco rozpoznawane są problemy natury psychologicznej, konsultacje psychologów klinicznych odbywają się kiedy tylko istnieje taka potrzeba.

Oddział wiele zawdzięcza Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzięki funduszom, personel oddziału wykonuje u wszystkich noworodków przesiewowe badania słuchu, a u wcześniaków badania wzroku (korzystając z oftalmoskopu dla wcześniaków). Mamy też możliwość wykonywania badań usg : głowy, j. brzusznej, echo serca (nowoczesny aparat USG). Fundacja podarowała też aparat do wsparcia oddechowego typu Infant Flow, który stosujemy bardzo często u dzieci z zaburzeniami oddychania oraz inkubator do transportu wcześniaków i ciężko chorych noworodków.

W Oddziale wykonywany jest także przesiewowy test metaboliczny oraz test pulsooksymetryczny.

Karmienie piersią

Instytut Matki i Dziecka realizuje program „10 kroków do udanego karmienia piersią” będący podstawą programową inicjatywy WHO/UNICEF „Szpital przyjazny dziecku” oraz zasady Międzynarodowego Kodeksu przyjęte przez Światową Organizację Zdrowia. Promujemy karmienie naturalne i tworzymy warunki, by od pierwszych chwil życia dziecko było karmione piersią. W przypadku, kiedy noworodek ze względów medycznych nie może być przystawiany do piersi, staramy się, aby pierwszym pokarmem była siara uzyskana od mamy.

W Oddziale codziennie odbywają się konsultacje dotyczące efektywności karmienia naturalnego

( laktacji).

Ile dni mama z dzieckiem przebywa po porodzie w Szpitalu?

Planowe wypisy z Oddziału Położniczo – Noworodkowego odbywają się, po badaniach lekarskich i ustaleniu braku przeciwwskazań do wypisu do domu u mamy i u dziecka:

·po porodzie drogami natury po ukończeniu 2 doby od porodu, czyli w 3. dobie

·po cesarskim cięciu po ukończeniu 4 doby od porodu operacyjnego, czyli w 5. dobie.

Co zabrać dla noworodka do szpitala?

Oddział Neonatologiczny dysponuje dla noworodka pakietami porodowymi, w tym pieluszkami tetrowymi oraz ręcznikami.

Mile widziane jest jeśli matka zabierze ze sobą do porodu: pieluszki jednorazowe, chusteczki pielęgnacyjne, bawełniana kołderka/rożek, duży ręcznik frotte lub kocyk, dwie zmiany ubranek bawełnianych luźno przylegających (body rozpinane, kaftanik rozpinany, śpioszki, czapeczka bez troków, skarpetki )

Dodatkowe świadczenia medyczne:

W Instytucie Matki i Dziecka działa Zespół Interdyscyplinarny ds. Diagnostyki i Terapii Wad Płodu. W jego skład wchodzi wielu specjalistów, którzy w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości u płodu wspólnie określają rokowanie co do dalszego rozwoju płodu i dziecka po urodzeniu. W sytuacji stwierdzenia wad nieoperacyjnych albo letalnych noworodkowi zapewniana jest opieka paliatywna po urodzeniu, a rodzicom pomoc psychologiczna.

W strukturze organizacyjnej oddziału znajdują się sala dla noworodków wymagających obserwacji z dwoma, w pełni wyposażonymi w nowoczesny sprzęt oraz monitorowanymi stanowiskami do intensywnej terapii.

W przypadku noworodków urodzonych przedwcześnie (< 33 tyg. ciąży) są one przekazywane transportem wewnętrznym ( inkubator transportowy wyposażony w respirator i NCPAP) do Kliniki Intensywnej Terapii Noworodka mieszczącej się na 2 piętrze budynku. W sytuacji noworodków urodzonych z wadami wymagającymi interwencji chirurgicznej transportowane są one bezpośrednio na Blok Operacyjny.

Klinika Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka

Klinika Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka mieści się na 2 piętrze w budynku B. Dojście do Kliniki znajduje się przez wejście nr 2.

Instytut Matki i Dziecka (IMiDz) jest jedyną na Mazowszu jednostką – ośrodkiem perinatalnym, w którym działa Zespół Interdyscyplinarny ds. Diagnostyki i Terapii Wad Płodu. W jego skład wchodzi wielu specjalistów, którzy w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości u płodu wspólnie określają rokowanie co do dalszego rozwoju płodu i dziecka po urodzeniu. W przypadku potwierdzenia wady, noworodek pozostaje w IMiDz, wykonywany jest jedynie transport wewnętrzny do Kliniki Chirurgii na Blok Operacyjny, przeprowadzana jest korekcja chirurgiczna, a następnie noworodek przyjmowany jest do Klinika Neonatologii i Intensywnej Terapii gdzie kontynuowane jest jego dalsze leczenie. Jest to optymalny model opieki nad noworodkiem wymagającym leczenia chirurgicznego, dający największe szanse przeżycia.

Ponadto specyfiką Kliniki jest leczenie noworodków:

• urodzonych przedwcześnie z bardzo małą i ekstremalnie małą urodzeniową masą ciała

• z nowotworami stwierdzanymi w okresie płodowym lub noworodkowym

• z chorobami metabolicznymi stwierdzanymi w badaniach przesiewowych

• po niedotlenieniu okołoporodowym w celu dokładnej diagnostyki obrazowej, oceny neurologicznej i rozpoczęcia rehabilitacji

• z rozpoznaną retinopatią wcześniaków (leczenie farmakologiczne i fotokoagulacja laserowa)

• w sytuacji stwierdzenia wad nieoperacyjnych albo letalnych noworodkom zapewniana jest opieka paliatywna, a rodzicom pomoc psychologiczna.

Organizacja Kliniki

Klinika dysponuje 18 stanowiskami dla noworodków w tym: 8 stanowisk intensywnego nadzoru i 10 opieki pośredniej. Stanowiska intensywnej terapii wyposażone są w najnowszy sprzęt: inkubatory przeznaczone dla noworodków skrajnie niedojrzałych, inkubatory otwarte dla noworodków po zabiegach chirurgicznych, respiratory z możliwością prowadzenia sztucznej wentylacji, monitory monitorujące nie tylko podstawowe czynności życiowe, ale również ocenę bólu, nowoczesne lampy do fototerapii.

Sale opieki pośredniej wyposażone są w nowoczesny sprzęt monitorujący czynności życiowe, specjalne fotele ułatwiające kangurowanie noworodków przez rodziców oraz karmienie piersią. Rodzice mogą przebywać z dziećmi do późnych godzin wieczornych, Klinika nie dysponuje łóżkami umożliwiającymi pozostanie rodzicom z ich dziećmi przez całą dobę.

W codziennej pracy wykorzystywana jest większość nowoczesnych stosowanych na świecie metod diagnostycznych i leczniczych, takich jak:

• terapia surfaktantem,

• różne metody wentylacji mechanicznej i wsparcia oddechowego,

• monitorowanie echograficzne układu krążenia,

• kinezyterapia oddechowa, która skraca czas wentylacji mechanicznej,

• dysponujemy szerokim panelem badań w diagnostyce obrazowej: radiologiczna, usg, echograficzna, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny ze specjalnie przystosowanym dla noworodków inkubatorem,

• promujemy wczesne kontakty matka-dziecko i „kangurowanie”,

• prowadzimy wczesną stymulację rozwojową, a neurologopedzi ułatwiają naukę karmienia piersią i smoczkiem

• przed wypisem dziecka do domu umożliwiamy wykonanie szczepień ochronnych.

W Klinice pracują i pełnią całodobowe dyżury doświadczeni lekarze neonatolodzy. W razie potrzeby istnieje możliwość konsultacji specjalistycznych: kardiologicznych, neurologicznych, chirurgicznych, radiologicznych, okulistycznych, genetycznych, metabolicznych. Opiekę nad dziećmi prowadzą pielęgniarki i położne wyszkolone w pracy w tak specyficznej grupie pacjentów. Zapewniona jest codzienna opieka fizjoterapeutów i neurologopedów. Możliwe jest stałe wsparcie psychologiczne rodziców przez cały czas pobytu dziecka w Klinice oraz po wypisie do domu.

W sytuacji rozpoznanych chorób metabolicznych i genetycznych prowadzone jest dalsze leczenie w Klinice Chorób Rzadkich na terenie IMiDz oraz udzielane są specjalistyczne porady genetyczne w bardzo nowocześnie wyposażonym Zakładzie Cytogenetyki i Poradni Genetycznej.

Dzieci po wypisaniu z Kliniki objęte są specjalistyczną opieką ambulatoryjną w Poradni Neonatologicznej znajdującej się na I pietrze w Budynku A. Specjalizujemy się w ocenie rozwoju somatycznego i neurologicznego we współpracy z neuropediatrą, psychologiem, psychiatrą i rehabilitantem. Możliwa jest dalsza ocena narządu wzroku i słuchu.

W Klinice realizowane są programy naukowe we współpracy z Klinikami w Polsce i za granicą.

Działalność dydaktyczna

Klinika posiada akredytację jednostki szkolącej i prowadzi szkolenia dla:

• lekarzy specjalizujących się w neonatologii i pediatrii

• dla fizjoterapeutów w zakresie kinezyterapii oddechowej i wczesnej stymulacji rozwojowej noworodków i niemowląt, dla neurologopedów

• dla pielęgniarek i położnych

Kierownik Kliniki organizuje kurs atestacyjny w zakresie neonatologii zapewniając wysoki poziom merytoryczny.

 

 

Struktura kliniki

  • Oddział Neonatologii
  • Klinika Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka
helwich-ewa Kierownik
Prof. zw. dr hab. Ewa Helwich
22 32 77 406
sekretariat.neonatologii@imid.med.pl
Budynek Główny, piętro II
szymczyk-eliza Położna Oddziałowa
Eliza Szymczyk
22 32 77 160
piskala-beata p. o. pielęgniarki epidemilogicznej
Beata Piskała
22 32 77 012